a) Dowolnie zaproponowane przez gospodarza boisko typu orlik na obszarze:

a) Orlik ,,Manhattan” przy Szkole Podstawowej nr 13 im. Adama Piwowara (Aleja Józefa Piłsudskiego 24, Dąbrowa Górnicza)

3. Kategorie wiekowe:

3.1. OPEN

a) Do otwartego turnieju może zgłosić się każdy bez względu na wiek.

3.2. U-20

a) Do turnieju w kategorii wiekowej U-20 może zgłosić się każdy, kto urodził się po 26 maja 2004 roku. Jeśli przekroczy 20 lat w trakcie trwania turnieju, oczywiście dalej może grać.

a) Aby zgłosić swoją drużynę do FORTUNA Pucharu Sosnowca należy wysłać e-mail na adres: zapisy@szostki.com lub skontaktować się z koordynatorem turnieju Dawidem Maraskiem.

b) W wiadomości koniecznie napisz:

• Nazwę drużyny
  • Miasto w którym przystępujecie do rozgrywek
  • Imię i nazwisko kapitana + telefon kontaktowy

a) Drużyna zostaje uznana za zgłoszoną do zawodów po wpłaceniu na podane konto kwoty wpisowego w wysokości 249 zł dla drużyn uczestniczących w rozgrywkach playarena.pl w Sosnowcu w sezonie 2023/24 lub 299 zł dla drużyn spoza rozgrywek.

b) Dokonanie wpłaty wpisowe jest równoznaczne z przyjęciem zasad i reguł gry w niniejszym Regulaminie oraz Regulaminie głównym rozgrywek w Sosnowcu.

06 2530 0008 2100 1078 3350 0001

Ważne! W tytule przelewu napisz ,,(Nazwa drużyny) FORTUNA Puchar Sosnowca”

Ważne! Jeśli chcesz zapisać drużynę na Puchar U20, dopisz “U20” w tytule przelewu.

a) Zapisy zamykają się wraz z dniem 24 maja 2024 roku (piątek) o godzinie 23:59.

b) Drużyny, które nie opłacą wpisowego do tego dnia, nie mają gwarancji udziału w turnieju

5. Zespół:

a) Każda drużyna zapisująca się do turnieju jest zobowiązana posiadać konto swojej drużyny w serwisie playarena.pl.

b) Każda drużyna przystępuje do turnieju w identycznym składzie jak ten widniejący w momencie zakończenia zapisów na stronie playarena.pl.

c) Każda drużyna może zgłosić minimum 6, a maksymalnie 25 zawodników.

d) Każdy zawodnik zgłoszony do turnieju musi posiadać uzupełniony profil zawodnika na stronie playarena.pl z uzupełnionymi wszystkimi danymi oraz zdjęciem z widoczną twarzą. Bez tego nie będzie dopuszczony do turnieju.

e) Skład drużyny na każdy konkretny mecz nie może przekraczać 12 zawodników (wliczając bramkarzy).

f) Każdy uczestnik turnieju OPEN musi mieć ukończone minimum 14 lat, a w przypadku osoby niepełnoletniej dodatkowo musi posiadać zgodę opiekuna na udział w turnieju.

g) Każdy uczestnik turnieju U-20 musi być urodzony po 26 maja 2004 roku, a w przypadku osoby niepełnoletniej dodatkowo musi posiadać zgodę opiekuna na udział w turnieju.

h) Każdy uczestnik turnieju U-20, który przekroczy granicę skończonych 20 lat, może spokojnie dalej kontynuować swoją grę w turnieju.

i) Nie ma przeciwwskazań ani tym bardziej limitów zawodników zgłoszonych do struktur PZPN.

j) Zawodnicy przystępując do rozgrywek oświadczają, że posiadają aktualne badania lekarskie, a organizator nie ponosi odpowiedzialności za udział osób chorych w turnieju.

k) Zawodnicy biorący udział w turnieju wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w ich profilu na playarena.pl oraz na przetwarzanie i publikowanie ich wizerunku,

a) W przypadku, gdy zawodnik występuje w dwóch drużynach, za drużynę macierzystą zawodnika uznaje się zespół występujący w wyższej klasie rozgrywkowej miasta, które jest wpisane w jego profilu.

b) W rozgrywkach pucharowych na poziomie miejskim i ogólnopolskim Zawodnik ma prawo do reprezentowania wyłącznie drużyny macierzystej.

c) Jeśli zawodnik chce reprezentować inny zespół niż macierzysty, należy poinformować o tym Koordynatora Turnieju, w terminie do 26.05.2024 roku. Jest to jednoznaczne z rezygnacją z gry w barwach drużyny macierzystej.

a) Każda drużyna musi posiadać kapitana, który będzie kontaktował się z organizatorami we wszelkich sprawach.

b) Kapitan każdej drużyny zobowiązuje się dbać o odpowiednie zachowanie zawodników i sympatyków swojej drużyny oraz ponosi odpowiedzialność za ich zachowanie podczas turnieju.

c) Do obowiązków kapitanów należy także odpisywanie na czacie meczowym max. do 24 godzin od momentu jego utworzenia.

d) Liczenie bramek i czuwanie nad wynikiem i czasem meczu lub wyznaczenie do tego innej osoby (każda drużyna musi wyznaczyć do tego jedną osobę. Może to być osoba nie biorąca udziału w meczu).

e) Ustalenie końcowego wyniku meczu bezpośrednio na boisku po zakończonym spotkaniu.

f) Poprawne uzupełnienie protokołu meczowego i wprowadzenie wyniku do systemu w terminie do 7 dni od rozegrania meczu.

g) Zgłoszenie Koordynatorowi turnieju lub jego przedstawicielom, wszelkich uchybień dotyczących rozegrania spotkania.

h) Zgłoszenie odpowiednim organom wszelkich zachowań o charakterze chuligańskim lub przestępczym mających miejsce przed, w trakcie i po zakończeniu spotkania.

i) Zarządzanie składem zgodnie z wszystkimi odpowiednimi artykułami tego regulaminu.

j) Znajomość oraz przestrzeganie regulaminu rozgrywek podczas aktualnie trwającego sezonu.

k) Organizator kontaktuje się z drużyną wyłącznie za pośrednictwem kapitana.

a) Zarówno drużyny rywalizujące w formule OPEN jak i rywalizujące w formule U-20, mają ten sam system rozgrywania meczów.

b) Są to dwa oddzielne turnieje rozgrywane w tym samym czasie i mające wspólne zwieńczenie na evencie finałowym 23 czerwca.

6.2. Faza grupowa:

a) System turnieju będzie się opierał na fazie grupowej (złożonej z 4-drużynowych grup). Gwarantuje to aż 240 minut gry dla każdej drużyny zgłoszonej do FORTUNA Pucharu Sosnowca.

b) Z każdej z grup minimum dwie najlepsze ekipy awansują do fazy pucharowej.

c) Harmonogram turnieju (konkretny tydzień na konkretny mecz) zostanie podany chwilę przed losowaniem fazy grupowej.

6.3. Faza pucharowa

a) Terminarz i system fazy pucharowej zostanie ustalony dopiero po zamknięciu zapisów. Na horyzoncie są dwa rozwiązania:

• drabinka pucharowa od ¼ lub ⅛,
  • system każdy z każdym.

b) Drużyny, które przegrają w półfinale zmierzą się w meczu o 3 miejsce.

c) Drużyny, które wygrają w półfinale zmierzą się w wielkim finale.

a) W turnieju gramy po 5 zawodników + bramkarz na boisku.

a) W fazie grupowej każdy mecz będzie trwał 2 x 40 minut.

b) W fazie pucharowej każdy mecz będzie trwał 2 x 10 minut lub 1 x 15 minut.

a) Za zwycięstwo w fazie grupowej drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis 1, a za porażkę 0 punktów.

b) O kolejności w tabeli grupowej decyduje liczba punktów zdobyta przez drużynę w meczach grupowych.

c) Przy takiej samej ilości punktów decyduje w kolejności:

• Wynik bezpośredniego pojedynku,
  • Stosunek bramek strzelonych do straconych,
  • Liczba bramek strzelonych,
  • Bilans bezpośrednich meczów ligowych w lidze,
  • Klasyfikacja ligowa (niższa lokata/niższa liga wygrywa).

a) Wygrana drużyna przechodzi do następnego etapu, przegrana odpada z turnieju lub gra w meczu o 3 miejsce.

b) W przypadku braku pojawienia się jednej z drużyn jej wyniki będą klasyfikowane jako walkowery na niekorzyść w postaci wyniku 5:0.

c) W fazie pucharowej mecz nie kończy się podziałem punktów. W przypadku remisu po regulaminowym czasie gry, zwycięzcę wyłoni turbodogrywka, której przepisy znajdują się w załączniku na dole regulaminu.

a) W sprawie przepisów, obowiązują wszystkie zasady z Regulaminu głównego w Sosnowcu na sezon 23/24.

b) Drużyna powinna posiadać jednolity kolor strojów, a jeśli jest to możliwe to również numery na plecach.

a) Wślizgi

• Zabroniony jest odbiór piłki z użyciem wślizgu oraz atakowanie wślizgiem piłki znajdującej się w posiadaniu przeciwnika lub gdy przeciwnik próbuje zagrać piłkę. Reguła nie podlega modyfikacji.
  • Bramkarz ma prawo do wykonania parady bramkarskiej z użyciem wślizgu wyłącznie we własnym polu karnym.
  • Zawodnik z pola ma prawo do zagrania wślizgiem, wyłącznie gdy nie następuje ryzyko kontaktu z przeciwnikiem (np. wślizg blokujący linię strzału, wślizg wykonany w celu utrzymania piłki w boisku).
  • Zawodnik wykonujący wślizg w celu wepchnięcia piłki do bramki lub wypchnięcia z okolic linii bramkowej, nie popełnia przewinienia, o ile nie doprowadzi do kontaktu z rywalem.

b) Grę z ,,piątki” oraz z autu wznawiamy nogą.

c) O systemie zmian w fazie pucharowej decyduje sędzia.

d) Nie obowiązuje przepis o spalonym.

e) Podczas wykonywania stałych fragmentów gry, zawodnicy drużyny przeciwnej muszą znajdować się przynajmniej w odległości 6 metrów od piłki.

f) Nie można zdobyć bramki z rzutu z autu.

g) Rzuty karne wykonywane są zgodnie z przepisami International Socca Federation czyli tzw. Rzuty Karne Socca. Po odgwizdaniu faulu, wszyscy zawodnicy obu drużyn ustawiają się poza połową boiska względem bramki, na którą rzut karny socca będzie wykonywany. Zawodnik wykonujący rzut karny socca startuje z piłką ze środka boiska i przeprowadza nie dłuższą niż 10 sekund akcję 1 na 1 z bramkarzem. Strzelec ma prawo dobijać strzały do momentu opanowania piłki przez bramkarza, opuszczenia boiska przez piłkę lub upływu 10 sekund przewidzianych na akcję. Bramkarz może dowolnie poruszać się w obrębie swojego pola karnego,. Gdy opuści pole karne/sfauluje zawodnika atakującego – akcja z automatu jest uznana jako bramka.

a) Żółta kartka w fazie pucharowej oznacza zejście ukaranego zawodnika na 2 minuty. Kara znika, gdy osłabiona drużyna traci bramkę lub po upływie 2 minut.

b) Czerwona kartka oznacza bezwzględne zejście ukaranego zawodnika i osłabienie swojej drużyny na 5 minut. Po upływie 5 minut ukaranego zawodnika może zastąpić inny zawodnik tej drużyny. Zawieszony zawodnik nie może zagrać w tym spotkaniu.

c) O ewentualnym zawieszeniu zawodnika na kolejne mecze decyduje sędzia meczu.

8.1 Gospodarz

a) Kapitan Drużyny, która jest gospodarzem w danej kolejce fazy grupowej, ma obowiązek zaproponować miejsce oraz dwa terminy rozegrania meczu (wedle wytycznych określonych w punkcie 8.2.).

b) Wyzwania muszą być rzucone nie później niż 72 godziny przed pierwszym zaproponowanym terminem meczu.

c) Kapitan Drużyny gospodarzy, przy propozycji terminów, ma obowiązek poinformować o tym fakcie Kapitana Drużyny gości (poprzez wiadomość wysłaną przez komunikator Messenger, WhatsApp lub SMS).

a) Zaproponowane terminy meczu mogą występować w następujących czterech konfiguracjach.

III) Mecz w tygodniu lub w weekend:

• 1 termin w tygodniu (w przedziale 17:00-22:00) i 1 termin w weekend (w przedziale 09:00-22:00)

IV) Mecz w weekend:

• 2 różne terminy w ten sam dzień (sobota lub niedziela), ale muszą być rozdzielone przynajmniej 5 godzinnych terminem (Przykładowo 10:00 w niedzielę i 15:00 w niedzielę);

b) Jeśli Kapitanowie mają problem z umówieniem się na mecz, mają obowiązek przekazać problem Koordynatorowi turnieju poprzez utworzenie czatu meczowego w aplikacji messenger (obaj kapitanowie + Koordynator turnieju).

8.3. Gość

a) Kapitan drużyny gości ma obowiązek wybrać jeden z zaproponowanych (zgodnie z wytycznymi z art. 8.2.) terminów, najpóźniej 48 godzin przed pierwszym zaproponowanym terminem meczu i przekazać swoją decyzję Przeciwnikowi (poprzez wiadomość wysłaną przez portal Facebook, WhatsApp lub SMS).

b) W przypadku niedopełnienia tego obowiązku przez kapitana gości, kapitan drużyny gospodarzy ma obowiązek poinformować Koordynatora turnieju, który po rozpoznaniu sprawy może zweryfikować mecz jako walkower na korzyść gospodarzy.

c) W przypadku niedopełnienia obowiązku przewidzianego w art. 8.1 i 8.2. przez Kapitana drużyny gospodarzy, Koordynator turnieju może zweryfikować mecz jako walkower na korzyść drużyny gości.

a) W przypadku nie rozegrania meczu do wyznaczonego dnia, który jest dniem deadline danej kolejki grupowej, bez powiadomienia Koordynatora turnieju, mecz zostanie zweryfikowany jako obustronny walkower.

2) Deadline dla rozegrania meczów fazy grupowej:

• 1 kolejka – 2 czerwca
  • 2 kolejka – 9 czerwca
  • 3 kolejka – 16 czerwca

9.1. Organizator zapewnia:

a) Transmisję live z losowania fazy grupowej oraz szczegółowe omówienie każdej grupy

b) Oprawę graficzną i relację na bieżąco z turnieju na fanpage Playarena Sosnowiec.

c) Zespół Ambasadorów gotowych do pomocy drużynom podczas trwania turnieju.

d) Zgrzewkę wody dla każdej drużyny uczestniczącej w fazie pucharowej.

e) Opiekę medyczną w fazie pucharowej.

f) Opiekę sędziowską w fazie pucharowej.

g) Fotografa w fazie pucharowej

h) Skomentowanie finału Pucharu Sosnowca na żywo przez komentatorów Socca.pl

i) Transmisję live z fazy pucharowej turnieju

j) Piłki oraz narzutki do rozegrania meczów fazy pucharowej.

k) Dołożenie wszelkich starań, by ambasadorzy odwiedzili na przynajmniej jednym meczu fazy grupowej każdą drużynę.

a) Przestrzeganie przepisów ,,fair play”.

b) Zakaz palenia papierosów.

c) Zakaz spożywania alkoholu.

d) Odpowiedzialność za zniszczenia ponoszą sprawcy.

e) Złamanie podpunktu b) w art. 5.3 Regulaminu głównego mówiącego o zapewnieniu godnego zachowania sympatyków oraz zawodników przez obie ekipy, może skutkować wykluczeniem danego zawodnika z rozgrywek zarówno pucharowych jak i ligowych na okres wyznaczony przez Koordynatora turnieju lub/oraz ukaraniem minusowymi punktami/walkowerem drużyny, w barwach której wystąpił dany zawodnik.

f) Drużyna może również wykluczona z turnieju za nadwyraz nieodpowiednie zachowanie jej sympatyków przez, w trakcie i po meczu. O wymiarze kar decyduje Główny Administrator Rozgrywek.

g) Zawodnik nie będący częścią drużyny w momencie zakończenia zapisów (24 maja) nie zostanie dopuszczony do udziału w turnieju. Nie może dołączyć do zespołu w trakcie trwania turnieju (również fazy grupowej)

h) Drużyna, w której barwach zagra zawodnik nieuprawniony zostanie ukarana walkowerem.

i) Organizator zastrzega sobie prawo do niedopuszczenia zawodnika lub całej drużyny do turnieju, jeśli ich zachowanie będzie zagrażało bezpieczeństwu innych uczestników.

j) Organizator nie ponosi odpowiedzialności w przypadku zniszczenia, zaginięcia lub kradzieży rzeczy uczestników.

k) Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej za wypadki wynikające z udziału w rozgrywkach osób chorych oraz skutki wypadków przed, po i w czasie gry.

l) Wszystkie kwestie sporne nieujęte w niniejszym regulaminie rozstrzyga organizator.

m) Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym regulaminie.

n) Organizator zastrzega sobie prawo do ewentualnego odwołania turnieju lub jego przerwania.

Do zobaczenia na boiskach!

Załącznik 1: turbodogrywka

1. W przypadku remisu w fazie pucharowej odbędzie się 5-minutowa dogrywka „Playarena Turbo”.
    1. W czasie dogrywki  sędzia zatrzymuje grę co 1 minutę i w czasie przerwy w grze z boiska schodzi po jednym zawodniku z każdej drużyny, aż do gry 2 na 2.
    2. W przypadku braku rozstrzygnięcia w ciągu 5 minut, gra jest kontynuowana (okres „nagłej śmierci”), aż do zdobycia Złotego Gola (zdobywca gola wygrywa mecz). Przed rozpoczęciem „nagłej śmierci” sędzia umieszcza piłkę pomiędzy plecami zawodników. Po gwizdku zawodnicy walczą o posiadanie piłki i kontynuują grę.
    3. W czasie dogrywki obaj bramkarze nie mogą opuszczać swojego pola bramkowego. Dotknięcie piłki przez bramkarza poza polem bramkowym skutkuje rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.
  2. Zmiany zawodników z pola odbywają się na tej samej zasadzie co w regulaminowym czasie gry.
    1. Zmiany bramkarzy można dokonywać jedynie w czasie przerw w grze i nie można wprowadzać „lotnego bramkarza”.
Napisał: Dawid Marasek